Mirt nem tudjuk magunkat megcsiklandozni?
Csiklands vagy te is? Gondolom, ugyanis az emberek nagy szzalka rzkeny a csiklandozsra valamely brfelletn. m azt biztosan te is tapasztaltad, hogy magunkat mg a legrzkenyebb pontjainkon sem tudjuk megcsiklandozni. Vajon mitl lehet az, hogy ha ms r hozznk, mgis nevethetnknk tmad?
 |
Paul Bay, a University College London kutatja, dr. Randall Flanagan, a Queen's Egyetem pszicholgusa s Daniel Wolpert, a Cambridge Egyetem kutatja rdekes kutatsi tapasztalatokat szereztek. Azt vizsgltk ugyanis, hogy milyen ersnek rezzk a sajt testnkre mrt tseket, rintseket.
A vizsglati alanyaik bal mutatujjra errzkelt szereltek, melyet a jobb mutatujjukkal tgettek. Az rzkelhz kapcsolt apr motor pontosan akkora ert gyakorolt a bal mutatujjra, mint amekkort a jobb kifejtett.
Az eredmny rendkvl rdekesnek bizonyult. Hiszen az alanyok minden esetben arrl szmoltak be, hogy gyengbbnek rzik a sajt maguk ltal kifejtett tst, mint amikor ms ttt ugyanakkora ervel a passzv ujjukra. A vizsglat egyik szakaszban az rzkelket eltvoltottk, gy az alanyok jobb kezkkel a levegbe tttek, a kis motor azonban megttte bal mutatujjukat. Br tapasztaltk, hogy jobb kezk nem rint semmit, ebben az estben is cskkent tsrzkelsrl szmoltak be. Az is kiderlt, hogy ha a jobb mutatujj tst ksleltetve vitte t a motor a bal mutatujjra, az alanyok annl ersebbnek reztk azt, minl tbb id telt el a mozdulat megindtsa ta.
Ennek oka a kutatk szerint az, hogy a sajt magunk ltal indtott rintsekre elre felkszlnk, s automatikusan cskken, vagy megsznik rzkelsnk ezekre az ingerekre. Ezrt van az is, hogy nem tudjuk sajt magunkat megcsiklandozni, hiszen a csiklandozs lnyege a meglepetsszersg, elre megjsolhatatlansg. Ezt sajt magunk esetben nem tudjuk biztostani, hiszen mozdulataikat elre megtervezzk.
Ugye, milyen rdekes?
|