Mit, mihez, mikor? - italetikett
Jrtl mr gy, hogy egy klnleges partin vagy fogadson esetleg egy elkel tteremben nem tudtad, hogy melyik pohr milyen italhoz val, milyen telhez milyen ital illik stb.? Mert persze, hlyn nz ki srs korsbl kakat inni, s a kvscsszbe sem illik pl. bort tlteni. Nos, ha kvncsi vagy az italetikettre, akkor tarts velnk most!
Franciaorszgban vagy Itliban szinte megbocsthatatlan bn a borba szdt nteni, azaz frccst inni. Nlunk pedig nem illik srrel koccintani, mita Haynau csszri fvezr gy ksznttte a magyar szabadsgharc tbornokainak aradi kivgzst. Msutt megint msok a szoksok, vannak azonban az italfogyasztsnak olyan ltalnos szablyai, amelyek mindenhol rvnyesek.
A tertsnl az italknls sorrendjben kell elhelyezni a poharakat, mgpedig a tnyroktl jobbra. Teht a jobb kzhez legkzelebbibl iszunk elsknt. Elegns helyen egy tertkhez ltalban hrom, legfljebb ngy poharat szoktak az asztalra helyezni, kln az svnyvznek, a fehr, illetve a vrsbornak, ritkbban a srnek. A fehrboros pohr kelyhe kisebb, mint a vrsboros. Az aperitifet legtbbszr mg azeltt knljk, mieltt az asztalhoz lnk, az ital fajtjnak megfelel pohrban. A pezsgspoharat egszen alul kell fogni, nehogy felmelegedjk a kztl a gyngyz ital. A srspoharat tenyrrel szoks megfogni, kivve a kriglit vagy korst - ezeket a flnl kell tartani, ujjal. Nem szp szoks, ha valaki ivs kzben a pohrtl eltartja a kisujjt.
Ki tlti meg a poharat?
Ha van frfi a trsasgban, akkor a nk nem tltenek, ez az "ersebbik" nem feladata. Borbl az els kortyot a teli palackbl a frfi elszr mindig magnak nti ki, hogy az esetleges dugtrmelk ne a hlgynek jusson. tteremben a pincr elsknt annak a frfinak tlt, aki az italt megrendelte: nemcsak a dug miatt, hanem azrt, hogy a vendg megkstolja, erre a borra gondolt-e. Ha elgedetten blint, akkor folytatdhat a tltgets. Ami viszont a koccintst illeti, azt ltalban a nknek kell kezdemnyeznik.
Mi mihez illik?
Nem rt tudni, hogy milyen telhez milyen ital val. Az tkezs gyakran aperitiffel, vagyis tvgygerjeszt itallal kezddik. A magyar gasztronmia nem riad vissza a plinktl, de egyre tbben rszestik elnyben a knny Martini-flesgeket, egy pohr pezsgt, st van, aki gy vli, hogy a frissen facsart gymlcsl is megteszi. Az eltelhez ltalban szraz fehrbort szoks knlni, csakgy, mint a halakhoz. A fehr hsokhoz (csirke, pulyka) kevsb fanyar fehrbor illik, a vrs hsokhoz (marha, vadflk) nehezebb, szraz vrsbor. Az desszjak legnagyobb rmre a desszerthez des bort vagy likrt ajnlanak.
A kv s a tea
A kv s a tea is ital, teht ezekrl is szt kell ejteni. A kvzs, tezs nincs tkezshez vagy napszakhoz ktve. A kvt fajtjtl (mokka, cappuccino, hossz kv) fggen kisebb vagy nagyobb csszben, a tet nagyobb csszben knljk, s mindig csszealjra helyezik, akrcsak a kiskanalat. A kiskanl egybknt csak a sajt cssznkben lv cukor megkeversre szolgl, nem pedig arra, hogy ezzel vegynk a cukortartbl is, ahhoz kln eveszkz jr.
dvzl ital
A partikon gyakran szolglnak fel dvzl italt (n. welcome drinket), ami lehet pezsg, koktl, dt vagy tulajdonkppen akrmi ms. Ezekre az italokra csupn az a fontos szably rvnyes, hogy nem szabad az res poharat ugyanarra a tlcra visszatenni, amelyiken a mg teli poharak sorakoznak.
Ezek a legfontosabb alapszablyok. Remljk, hogy segtsgkkel knnyen eligazodsz majd a partik, illetve az elegns ttermek vilgban. |